Hranická propast

Ve čtvrtek 3. dubna nás navštívil přerovský zpěvák pan Pavel Novák. Avšak zazpívat nám nepřijel. Cílem jeho návštěvy bylo, aby žákům druhého stupně povykládal o potápění v Hranické propasti. Pan Novák patří totiž také mezi zkušené jeskynní potápěče a podvodní kameramany. Proto prostřednictvím jeho vyprávění, ukázkami vybavení potápěče, promítáním fotografií a filmů jsme viděli a dozvěděli se spoustu zajímavého.

A tak pokud máte zájem, přečtěte si několik postřehů, které mi tato beseda přinesla.

Hranická propast se řadí nejen k nejhlubší v České republice, ale je také nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyni světa. Polský potápěč Krzysztof Starnawski naměřil pomocí sondy 373 metrů, sám se ponořil do 225 metrů a jedná se tak zatím o nejhlubší ponor dosažený potápěčem v Hranické propasti. Českým potápěčem, který sestoupil do největší hloubky a to 170,2 metrů, je pan Pavel Říha. Hloubka Hranické propasti se však odhaduje až na 1 000 metrů. Ze dna Hranické propasti uniká oxid uhličitý, který způsobuje, že z vody v jeskyni vzniká kyselka, která má po celý rok 16°C. Pan Novák nám sdělil, jak se člověk musí pod vodou pohybovat, aby se zase zdravý mohl vrátit zpět. V jeskyni je usazený prach, který se zvíří při sebemenším pohybu a během chvíle je nulová viditelnost. Proto je také důležité, aby se potápěč dobře držel vodícího lana. „Lano je jediné spojení s životem a smrtí,“ bez nadsázky říkal pan Novák. Pobyt ve vodě je fyzicky náročný, trvá několik hodin, který je prodlužován dekompresí, která musí být řešena.  Pan Říha při rekordu -170,2 metrů strávil ve vodě 7 hodin 58 minut. Při tak dlouhém pobytu by vám určitě vyhládlo. A tak nás pan Novák také seznámil s tím, co potápěči jedí, pijí, či jak řeší opačný problém, a to vyprazdňování.

Potápění v Hranické propasti je dovoleno pouze několika vyvoleným, kteří mají léta praxe. Turisté sem však přichází a pravděpodobně jsou i nepořádní, neboť voda je znečištěna nejen od přírodních materiálů, ale i lahví, dalších odpadků a pan Novák s kamarády tu při jednom uklízení našli i pánské kolo. Cyklista nalezen nebyl, vlastně ho ani prý nehledali :-).  

Zjistil jsem, že potápění je náročný sport, který je hlavně o psychice člověka. Ne každý má odvahu se potopit do neznáma. Tito lidé to ale nedělají pro zábavu, le aby nám, kteří se do těchto míst nikdy nedostaneme, přinesli nové informace z přírodního útvaru, který máme v naší zemi. A pro mě je až neuvěřitelné, že to dokáží. Je to ale hlavně o tom, že si uvědomují své hranice a „nic pod vodou nestojí za to, abychom kvůli tomu museli umřít,“ jak několikrát v průběhu besedy pan Novák zmínil.  

Jaroslav Havel, 8. A

 

Krátký videozáznam z povídání o Hranické propasti

Povídání pana Pavla Nováka o Hranické propasti

Tato fotogalerie je prázdná.